Workshop „Restrukturalizace architektonické práce: nástroje a taktiky“ vedený kolektivem architektů Architectural Workers se uskutečnil v sobotu 20. 10. 2018 od 11:00 do 17:00 hodin v Pražském kreativní centru (2. patro, místnost č. 222 = sál č. 4 aka Dům U Minuty). Workshop byl součástí doprovodného programu k výstavě „Drazí architekti… — Etika architektury“. Akce proběhla v anglickém jazyce.
Co dělá „dobrou“ nebo „špatnou“ architekturu? Kritici, developeři, místní komunity a vládní představitelé poměřují hodnoty architektury různě; prostředky architektonické produkce jsou zřídkakdy brány v úvahu. Způsoby, jakými je architektura vytvářena, jako například nespočetné hodiny neplacené práce v kanceláři nebo „nezbytné“ vysídlení stávajících obyvatel, zůstávají často nepovšimnuty. Přesto, tyto přehlížené procesy mají významný dopad na naše budovy, města a krajinu. Kolektivní přehodnocení toho, jak je architektura praktikována, je prvním krokem k její radikální restrukturalizaci.
Architectural Workers, britská skupina zaměstnanců v architektonickém průmyslu, sdílí nástroje a taktiky, které si osvojili a přizpůsobili, nebo s ostatními vyvinuli, s cílem zhodnotit, zbourat a znovuvystavět architektonickou profesi zespodu.
Na workshopu budeme vzájemně zkoumat naše zkušenosti s prací i cesty, jakými můžeme kolektivně požadovat změnu. Budeme diskutovat o pozici architekta, a to jak privilegovaného, tak využívaného. Vymezíme způsoby, jakými můžou být naše kolektivní požadavky přesměrovány, v součinnosti s komunitami, které mají na naši práci největší vliv.
Workshop byl otevřen všem; otázky, které jsme kolektivně zodpovídali, jsou relevantní pro každého, kdo žije nebo pracuje v zastavěném prostředí.
Architectural Workers je anonymní, nezávislá síť lidí, kteří pracují v architektonickém průmyslu. Vedou kampaně proti negativním vlivům architektonické práce: na tělo i duševní zdraví, stejně jako i na širší společenské a hmotné prostředí. Architectural Workers vznikly v prosinci 2016; v souvislosti s otevřeným dopisem, jehož účelem bylo nasměrovat pozornost veřejnosti a médií od plánu privatizace sociálního bydlení Patricka Schumachera směrem ke skutečným bosům – představitelům předních londýnských firem, které zabývají regeneracemi. Od té doby organizují veřejné diskuse o roli architektů v procesech gentrifikace a bytové krize. Pokračují v kampani zaměřené na témata, která se dotýkají dělníků v architektonické profesi: neplacené přesčasy, životní minimum a morální hodnocení úkolů, které přináší architektonické zaměstnání. Jsou propojeni s Workers Inquiry: Architecture – sérií výzkumných projektů, workshopů a setkání, otevřených všem (s výjimkou šéfů!), s cílem zkoumat architektonický průmysl zespodu a v důsledku vytvořit odbor vedený pracovníky.
www.architecturalworkers.wordpress.com