reSITE & Manifesto Market
od 2012 & 2018 (arch. Nikola Karabcová, Lucie Červená, Elvira Islas) • Praha • Martin Barry • Michaela Pixová
reSITE je mezinárodní nezisková platforma, zprostředkovává sdílení idejí pro tvorbu obyvatelnějších, konkurenceschopnějších a odolnějších měst. Prostřednictvím eventů se snaží o propojování různých stakeholderů podílejících se na plánování měst – odborníků s politiky, developery, neziskovými organizacemi atd. Highlightem je každoroční konference reSITE, tématem sedmého ročníku (2018) bylo ACCOMMODATE. Řada trendsetterů z celého světa představila projekty bydlení budoucnosti a nové způsoby soužití ve městech. reSITE stojí také za pop-up Manifesto Marketem, který vyrostl letos na dosud zanedbaných pozemcích poblíž Masarykova nádraží, určených pro výstavbu obchodně-administrativního centra podle návrhu architektky Zahy Hadid. Otcem myšlenky je Martin Barry, autorky architektonického řešení – Nikola Karabcová, Lucie Červená – vzešly ze studentské soutěže Superstudio 2017, ve které jejich návrh získal druhou cenu (později se k nim připojila členka týmu reSITE Elvira Islas). Manifesto Market je hotspotem kvalitní gastronomie, designu a kultury (projekt probíhá ve spolupráci se sítí kin Aero) a průkopníkem v cashless provozu v České republice. „Provozovatelé centra Manifesto tak symbolicky zařadili české hlavní město po bok Londýna a Lisabonu, kde podobné koncepce úspěšně fungují.“*
reSITE se bezpochyby řadí mezi největší a nejzvučnější konference o architektuře a urbanismu v českém prostředí, obstojí i v mezinárodním srovnání. Na sedmi ročnících se v Praze představily stovky českých i zahraničních odborníků, pro řadu z nich z toho vzešly spolupráce s českými municipalitami (např. Jan Gehl a pražská magistrála, Mark Johnson a brněnské Jižní centrum). Ředitel festivalu si je vlivu určitě vědom, měl by témata a prezentující volit pečlivě a opatrně. Je bezpochyby dobře, že je reSITE schopný přitáhnout řadu významných osobností, prezentovat současnou kvalitní architekturu a urbanismus a vysvětlovat jejich přínos na ekonomický rozvoj měst. Často se však jedná o projekty a strategie, které jsou trendy a vypadají lákavě, ale nabízejí výhody jen pro určitou část obyvatel na úkor jiných. Téma ACCOMMODATE sice zohlednilo krizi bydlení, ale nabídlo řešení (např. Airbnb, jeden ze sponzorů, Mini Living či WeWork & WeLive), která jsou naopak považována za spoluviníky nedostupnosti bydlení. Původní spoluzakladatelky reSITE již nejsou součástí založeného občanského sdružení, Milota Sidorová odešla v roce 2015 na základě názorových odlišností, Regina Loukotová poslala po konferenci v roce 2017 otevřený dopis Martinu Barrymu, ve kterém ho kritizovala především za vystoupení Andreje Babiše a komerční směrování akce.
Jedním z hlavních partnerů neziskové organizace reSITE je i investiční společnost Penta, která mimo jiné vlastní pozemky u Masarykova nádraží, část dočasně poskytla pro kontejnerový pop-up store Manifesto Market. Ten byl předmětem zadání studentské architektonické soutěže Superstudio, původně byl však zamýšlený skromnější (namísto šesti kontejnerů v zadání soutěže je současný Manifesto Market tvořen dvaceti sedmi kontejnery). Vítězný studentský tým projekt odmítl přepracovat na čistě komerční a reSITE se na návrhu dohodl s týmem druhým. Manifesto Market lze interpretovat i jako snahu o cílenou kultivaci prostoru pro marketingové účely, kdy prozatím nevyužitá plocha získá na atraktivitě (hodnotě) a tím i na ní vybudované kanceláře.
* Nosek, M. (2018). Penta nechala u Masarykova nádraží vyrůst hipsterské trhy. E15.cz [online]. Dostupné z: http://www.e15.cz/domaci/penta-nechala-u-masarykova-nadrazi-vyrust-hipsterske-trhy-1347641
Martin Barry je krajinářský architekt z New Yorku žijící v Praze. Bývalý Fulbrightův stipendista, působil jako lektor na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Je členem Design Trust for Public Space a bývalým společníkem ve studiu W Architecture and Landscape Architecture v New Yorku. Vedl projekty městských nábřeží, parků, náměstí a univerzitních kampusů po celém světě. Vždy pracuje v multidisciplinárních týmech. V Praze spoluzaložil neziskovou organizaci reSITE, která od roku 2012 pořádá mezinárodní konferenci o architektuře a urbanismu. V roce 2017 založil společnost City Crew, která se zaměřuje na branding měst a vymýšlí rozvojové strategie k zapojení soukromých investic do veřejného prostoru. Stojí za projektem Manifesto Market na pražské Florenci.
— „Možná ani vzduch není zadarmo. Ve společnosti není nic zadarmo.“
Michaela Pixová vystudovala sociální geografii a regionální rozvoj na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Během doktorského studia se zaměřila na geografii postsocialistického města. Na město nahlíží skrze teorie marxistické geografie a věnuje se proto především politicko-ekonomické analýze vztahů mezi prostorovými a společenskými strukturami. Ve svém výzkumu se zaměřovala na prostory pro alternativní kulturu v současné Praze a na proměnu jejich charakteru a postavení napříč měnícím se politicko-ekonomickým kontextem. Dále se zabývá konceptem práva na město, poukazuje na důležitost aktivní role občanů v ovlivňování městského rozvoje a v užívání městského prostoru. S tím souvisí i zájem o městský aktivismus a roli občanské společnosti v ovlivňování podoby našich měst. Je spoluzakladatelkou spolku PragueWatch.
— „Město, které pomáháme vytvářet – tedy v podstatě pořád neoliberální město – popravdě nechává ve štychu lidi, kteří nemůžou tato pěkná místa využívat.“
___
kamera: Tomáš Hlaváček
střih: Tomáš Hlaváček
překlady: Ondřej Kvapil, Karolína Plášková
titulky: Karolína Plášková