top of page

Stezka v oblacích

2015 (arch. Zdeněk Fránek) • Dolní Morava • Richard Novák • Stanislav Biler

Dolní Morava je malá, dlouho zapomenutá obec v česko-polském pohraničí s přibližně třemi sty obyvateli s trvalým pobytem. Oblast Kralického Sněžníku, ve které se obec nachází, je národní přírodní rezervací. Sjezdovky v obci fungují už od poloviny sedmdesátých let, po roce 2002 došlo k významnému rozvoji, kdy se nový majitel lyžařského střediska (Jiří Rulíšek, ředitel brněnské společnosti IMOS development) rozhodl do areálu investovat (dodnes to bylo přes miliardu korun, část pokryly dotace z Evropské unie a Pardubického kraje). V prvním desetiletí 21. století došlo k intenzivnímu skupování pozemků. Za poslední roky se rozrostly nejen sjezdovky, ale i s nimi související infrastruktura, ubytovací kapacity a letní atrakce. Největším tahákem se stala unikátní Stezka v oblacích podle návrhu brněnského architekta Zdeňka Fránka, kterou během prvního roku (otevřena v prosinci 2015) navštívilo téměř 300 tisíc návštěvníků. Turistický i ekonomický úspěch stezky přinesl Zdeňku Fránkovi další zakázky na podobné věže v horách střední Evropy.

Turistický ruch je pro Dolní Moravu novým impulsem, ne všichni z něj však mohou nebo chtějí profitovat. Na takový nápor návštěvníků nebyla obec připravena, v některých dnech auta parkovala všude (na loukách, před domy místních apod.), mnoho domů se přeměnilo na apartmány – lidé neznají své sousedy, výrazně vzrostly ceny nemovitostí a někteří místní si zde nemohou dovolit bydlet. Jak může obec za existujících podmínek (územní plán, soukromé vlastnictví pozemků) regulovat výstavbu v obci? Co může požadovat od soukromých investorů a co by měla zajistit sama? Jakým tlakům musí starosta čelit?

Pan architekt Zdeněk Fránek nabídku na natáčení odmítl, o případové studii jsme diskutovali s architektem a starostou Dolní Moravy Richardem Novákem.

 

 

Richard Novák vystudoval Fakultu stavební na ČVUT v Praze, obor architektura a stavitelství. Pochází z Dolní Moravy, od roku 2010 zde působil ve funkci místostarosty, od roku 2014 pak jako starosta. Již při studiích absolvoval menší praxi v pražském atelieru In.Spira, poté se vrátil na Dolní Moravu, kde mimo neuvolněné funkce místostarosty působil jako architekt ve spolupráci s architektem Lubošem Mutňanským. Od roku 2014 se naplno věnuje práci pro obec a architektuře se věnuje spíše okrajově, nicméně jsou realizovány stavby dle jeho návrhů, jako například zázemí s barem lyžařského areálu Větrný vrch na Dolní Moravě.

— „Jsou tu skupiny, které už právě mají zájem na tom, aby se nějakým způsobem posouval cestovní ruch, protože z něho žijí, pak samozřejmě jsou skupiny lidí, které cestovní ruch nikdy neživil ani nechtějí, aby je živil, a ti ho do určité míry snášejí, ale od určité míry, která už je přemrštěná, tak už jim to vadí pochopitelně, protože z toho neprofitují.“

— „To, že ten investor má něco obci dát za to, že tady něco postaví, je ošemetná otázka. My už si to teď samozřejmě hlídáme daleko víc, ale v dobách, kdy se začalo investovat, tak se na to spíš koukalo – konečně se tady něco začne dít a buďme rádi, že tady někdo něco postaví, protože jinak by tu chcípl pes.“

 

Stanislav Biler vystudoval obor Sociologie a Mezinárodní vztahy a evropská studia na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. V minulosti pracoval jako dramaturg České televize a byl spoluzakladatelem původně satirického hnutí Žít Brno. Aktuálně pracuje na tiskovém oddělení veřejné ochránkyně práv. Pravidelně přispívá do časopisů Finmag, Respekt či do Hospodářských novin. Podílel se na místopisném průvodci To je Brno, v němž v jízlivé nadsázce vyslovuje často krajně nepříjemné pravdy. Na podzim 2017 mu vyšel román Nejlepší kandidát, politická satira o prezidentském kandidátovi Janu Novákovi.

— „Protože my tady máme vlastně takový rozpor, kdy mnoha obcím hrozí de facto zánik a vymírání, protože tam není práce, mladí odchází a už se nevrací, to je konec… Pak je možnost cestovního ruchu, který vlastně může vést k něčemu stejnému, kdy lidé by se vracet chtěli, ale není kam, protože je to pro ně finančně nedostupné.“

___

kamera: Vít Trunec
střih: Tomáš Hlaváček

překlady: Ondřej Kvapil, Karolína Plášková

titulky: Tereza Kvapilová, Karolína Plášková

bottom of page